Viktoriánus kori ruhákba bujtatott, szomorú arcú lolik vívják harcukat a tökélyért. Egymás lelkére gyilkos féltékenységgel pályáznak, miközben virágszirmok és fekete tollak szállnak a mágia hatására. Ez a Rozen Maiden antik világa, ahol kísérteties kinézetű babák drámáznak Lewis Caroll pszichológiai meseregényének, az Alice Csodaországban motívumait idézve. A seinen célközönségnek szánt manga nyomán indult 2013 nyarán eme televíziós sorozat, ami már a harmadik a franchise-on alapuló animék sorában. Ezzel meg is ragadom az alkalmat arra, hogy pótoljam egykori mulasztásomat, ugyanis a Rozen Maiden sorozatok nagy rajongója voltam, de valamiért sose blogoltam róluk.
Előzmények: Rozen Maiden kronológia
A Peach-Pit néven ismert mangaka-duo alkotta meg 2002-ben a Rozen Maiden történetét, akik a magical-girl, a seinen és még számtalan más műfajon belül kísérletezgettek eddig több-kevesebb sikerrel. Munkáik közül a romantikus Shugo Chara!, a véres zombikkal teli Zombie-Loan, a hárem-ecchi szagú DearS, vagy a rejtélyekkel teli Ōkami Kakushi ismertebb címek. Az alkotópáros erőssége nem éppen a sztorik izgalmas szövésében rejlik – ezt a felsorolt művek is alátámasztják -, hanem a kifejezetten gyönyörű és részletes finomsággal kidolgozott grafikában.
A Rozen Maiden pont egy ilyen kellemesen esztétikus élményt rejt magában a sajátosan enyhén horrorisztikus hangulata mellett. E seinen képregényként indult történet 8 kötetben jelent meg először, amit 2008-ban egy jelenleg is futó folytatás követett amngában. Az első mangasorozatot 2004-ben a Nomad stúdió adaptálta 12 részes animére, amit a Träumend alcímmel ellátott második évad követett 2005-ben – szintén 12 epizóddal. Ezeket OVA epizódok egészítették ki, és a legújabb animesorozat (tehát a harmadik), a 2013-as Zurückspulen minden előzménytől függetlenül érkezett. Az első kettő anime évad ugyanis az első mangát dolgozta fel, míg az újonnan indult sorozat a második mangasorozatot veszi alapul egy teljesen új történettel és egyben prelűddel.
Miért lehet érdekes a Rozen Maiden? A szép dizájnt, az európai miliőben játszódó plotot olyan elemekkel dobták fel a készítők, mint a dráma, a varázslat, a pszichológiai traumák, illetve a baljós sejtelmesség. Seinen mivolta ellenére több komikus, a loli kisasszonyokat kawaii helyzetben ábrázoló jelenet is előfordul benne, ami miatt lányok-fiúk egyaránt a rabjai lehetnek. Habár a Rozen Maiden világában játszódó történetek nem tűnnek ki összetettségükkel, jól megírtságukkal, de a gótikus mágiára szomjazókat a hangulat és a főbb karakterek bája tagadhatatlanul vonzza. Ezt a korábbi anime verziókban úgy erősítették meg, hogy a szintén különc hangzásvilágáról ismert Ali Project (Noir, Another, Code Geas, Requiem for the Phantom) szolgáltatta a sorozatok klasszikus magaslatokba emelt zenei betétjeit.
A 2013-as adaptációnál félő volt, hogy e korábban megismert feeling nem köszön vissza, de szerencsére pozitívan csalódhatnak a széria rajongói. Ali Projecttel (opening) és a szenzációs Annabellel (ending) az élen tértek vissza játékbabáink, ugyanannyi sejtelmességgel, humorral, és több emós drámával.
Rozen Maiden: Zurückspulen (2013, TV-sorozat, 01-02. epizód)
Az első epizód eme harmadik évadból kissé félrevezetőre sikeredett. Mielőtt a kezdő néző megijedne, hogy összecsapták a forgatókönyvet és 5 rész történetét zúdítják a nyakába (ami a mangából 8 kötet végeredményben) – türelem, a második epizód kellemes meglepetéseket tartogat. Az első rész egyben gyors áttekintésnek tökéletes a sorozat ismerőinek: megismerjük a kegyetlen Alice játékban induló 7 babánkat, kik beszélnek, varázsolnak és hajmeresztően élethűek. Közülük is először a morcos ojōsama gesztusokkal kibélelt Shinkut (Sawashiro Miyuki) mutatják be, aki vörös rózsáktól kísérve libben be magának való, egy trauma miatt iskolakerülővé vált főhősünk életébe. Ő Sakurada Jun (Sanae Kobayashi), ki végül egy kis akadékoskodás mellett ráveszi magát, hogy alkut kössön babánkkal, aki a srác erejéből táplálkozva vetheti bele magát a 7 baba között zajló harcba.
A babák egy németországi Rozen művész termékei (ezért is a sok német név – cím az animében). A lánykák emberekkel lépnek szövetségre, hogy azok életenergiáját használják fel varázserejükhöz – mindezt egy gyűrű jelképezi mindkét fél kezén. Jun Shinku partnere – avagy inkább szolgája lesz, amit heves szócsatákkal és iróniával spékelnek meg karaktereink. Mellettük színre lépnek a többiek is: a fekete angyal Suigintō (Tanaka Rie), a magyar animeconokon rengeteget cosplayelt, felemás szemű Suiseiseki (Kuwatani Natsukoi), valamint fiús ikertestvére Sōseiseki (Morinaga Rika), a magányosan sírós és egyben rettentően cuki Hina Ichigo (Nogawa Sakura), a szemfüles-kétbalkezes Kanaria (Shimura Yumi), valamint a velejéig gonosz, igazi testtel nem rendelkező Kirakishō (Chiba Chiemi).
Mellettük kapunk még játékirányító nyuszit is, ugyanis az „Alice Game”-ként emlegetett babháborút ő vezényli, ami mellesleg alternatív világsíkokon játszódik, így majd szebbnél-szebb képzeletbeli helyekre utazhatunk a csaták erejéig. A játék maga a babák lelkéért megy („Rosa Mystica”), amivel elpusztítják egymást a nővérkék (testvéreknek nevezik egymást, hiszen egy mester, avagy „apa” alkotta őket). A játék nyertese lesz Alice, a tökéletes baba.
Ez az alapsztorija a Rozen Maidennek, ám a Zurückspulen (angolul rewind) nem áll meg itt. Veszi ezt az alapot, és egy másik főhőssel, Jun jövőbeli énjével repíti hozzánk közelebb a 2. epizódban, aki lényegében egy alternatív világsíkon tengeti életét, anélkül, hogy a Rozen Maidenekkel valaha is találkozott volna. Nyomorultul meghúzza magát az egyetemen, egy boltban eladó, néma unalommal telnek mindennapjai, miközben gyűlöli a világot. Ám váratlanul egy babakészítő folyóirat pottyan az ölébe, és megszállottan lát hozzá Shinku elkészítéséhez. A csavar, hogy múltbéli énje, a középiskolás Jun kapcsolatba lép bele, és ezzel indul a harmadik évad története, no meg a mindenkire veszélyes Kirakishō ármánykodása, aki Hina Ichigo testébe bújik.
Kritikus szemmel: Studio Deen is failed
Sosem voltam egy nagy Studio DEEN-fan, és a Rozen Maiden újabb évada után se leszek. Amit animáció címszó alatt összehoztak, ráadásul 2013-ban, az minősíthetetlen – félek, ezért sokan dobni fogjátok már az első snittek után. Elnagyolt, torz karakterek, semmi árnyékolás, silány hátterek, a felnőtt emberek torzsága már hajmeresztő. Ezt leszámítva a zene zseniális, az opening és az ending is kimagasló (animációval együtt) – engem főleg az ending fogott meg Annabel gyönyörű, melankolikus nótájával együtt.
Az ending, ami teljesen levett a lábamról:
Annabel ~ „Alternative”
Összegezve pozitívan csalódtam benne, jobban fellelkesített a gyenge animáció ellenére is, mint vártam volna. Mitsumune Shinkichi (Sankarea) a gyönyörű betétdalokért felel (korábbi évadokban, valamint az FLCL, a Speed Grapher, a Zero no Tsukaima és a Mahō Sensei Negima! animékben hallhattuk munkáit), amik a háttérzenékben is rendkívül szépek és dallamosak, a hangulat így csillagos 5-ös. A gyenge karakterdizájnért Sakai Kyuutát lehet püfölni. A sorozat elvileg 13 részes lesz. Kezdésre kap egy: 10 / 6-ot.
Pillanatképek / Screenshots [nggallery id=330]
Adatok
- Hossz: 13 epizód
- Rendező: Hatakeyama Mamoru
- Zene: Mitsumune Shinkichi
- Karakterdizájn: Sakai Kyuuta
- Stúdió: Studio DEEN
- Műfaj: rejtély, dráma, tragédia, seinen, vígjáték, varázslat
- Linkek: ANN, MAL, Wikipedia
Ezek alapján, meg a fórumokon tapasztalható felhördülés miatt szerintem ez a franchise is megy a „majd valamikor megnézem, hogy teljes legyen” kategóriába.
A grafika ellenére valamiért nagyon tetszik, de párom szerint: „ezzel egyedül vagy” :D. Hangulatos egyébként, a zene miatt imádom kiváltképp. Ilyen majd egyszer megnézem egyben kategóriába nálam a Bakemonogatari, Gundam, Macross, meg még pár darab esik…majd egyszer.
Kár azért, hogy ennyire elrontották az animációt… 🙁 A felhördülést is sajnálom, mivel aranyos sorozat.
Én is írtam egy kritikát róla de én valahogy jobban lehúztam az egészet. Alapjáraton nincs bajom a gótlolikkal meg ezzel a gót stílussal de amit ebben leművelnek az kiábrándító. Már az első 2 széria se vett le a lábamról de mindkettőnek 6/10-et adtam akárcsak az OVA-nak de ez kiábrándító lett. Gyakorlatilag ahogy észrevettem csak azért lett ez megcsinálva hogy kielégítse a fanok étvágyát de egyrészt megintcsak nem tudjuk meg ki lesz Alice (bár úgyis Shinku lesz ,erre mérget veszek) másrészt a 13 részből foglalkoznak a babákkal kb 5-6 részben a többi sima slice of life az meg itt senkit sem érdekel. Kirakishou-ból meg egy nagy büdös semmit hoztak ki ő is úgy végezte mint Barasuisho. Pláne ahogy vége lett arra lehet következtetni hogy talán valamikor jön az újabb széria. De a zenék tényleg jók,eleve szeretem az Ali Project zenéjét bár a dal inkább a Code Geass endingjeire hasonlít inkább. Számomra 3/10 az egész.
Szia, köszi a kommentet. 🙂 Nekem tetszett. Én mindig is fanja voltam a szériának, a hibái ellenére is. Az arányokat nem találták el jól az új sorozatban az biztos, de nekem a vége nagyon tetszett, Várom is a folytatást. A testetlen baba meg elég bizarr lett, plusz, arra se válaszoltak, hogy Hinaichigo most végleg elment akkor? >< Jun idősebb karaktere igazából hozzám közel állt, mert ha nem is voltam ennyire emósan érzelgős és magamba fordulós annak idején, én is éreztem hasonlóan. Nálam 10/6-os lett végül ez az évad. 🙂
Kedves Fullmoon!
Nagyjából egyet is értek a kritikáddal, kivéve egyetlen dologban…
Nekem kisebb-nagyobb hibái ellenére bejött a Rozen Maiden és a Rozen Maiden: Träumend. És bejött volna a Rozen Maiden: Zurückspulen is – ha nem lett volna a 13. rész. A 13. rész durván lehúzta nálam ezt a 3. évadot – köszönhetően a Studio Deen etikátlanságának.
Mit értek etikátlanság alatt?
A 11. részben teljesen megsemmisül Kirakishou. Maga Shinku is kimondja: Kirakishou haldoklik. Szétrobban a baba a szemünk láttára. Semmi nem marad belőle. Atomjaira bomlik. Mégis visszatér.
Hogy a francba tér vissza?
Úgy, hogy a (mostanában meleg pornóban utazó) Studio Deen-ben feléledt a pénzéhség, a kapzsiság. Húzzunk le belőle még egy bőrt, dagasszuk tovább a tésztát, keltsük fel a fanok éhségét, vessünk el morzsákat, tömjük még meg egy kicsit a zsebünket! Így Kirakishou visszatér (hogyan?), és két gazdának a lelkét is elrabolja. Hogy lehessen készíteni 4. évadot. Ami 2 év alatt valamiért nem készült el. A kérdés: el fog készülni a 4. évad?
Lehet, hogy nem fog elkészülni? – kérdezi remegve a fan, aki 2 év eltelte után is vár… vár… vár…
Bizony, lehetséges!
Japánban évente 1000 anime jelenik meg a piacon. Mint mindenhol, itt is verseny van. Lecsengenek egyes trendek, jobb és érdekesebb animék utasítják maguk mögé a régieket, megcsappannak a rajongótáborok száma… innentől pedig már pénz sincs az adott animében. És ha az alkotók azt látják, ezzel a produktummal nem tudnak pénztökét felhalmozni, nem készítik el a folytatást. Hagyják parlagon heverni…
Igen, elképzelhető, hogy a Rosen Maiden egy lecsengett trend! Nem lesz folytatás…
De azért el kellett húzni a mézesmadzagot a fanok előtt! A fentebb leírtak miatt lett volna becsületes egy rendes befejezést írni a 3. évadnak! Mert lehet, hogy a fanok valójában nem kapnak semmit. Csak a pénzéhség, ugyebár, időnként rossz motiváló erő.
UNDORÍTÓ ÉS GERINCTELEN LÉPÉS VOLT! GYŰLÖLŐM AZ ILYET!
A 13. résszel nálam sikeresen elrontották az élményt. Köszönet a Studio Deen-nek!
Kedves Zoltán,
Köszönöm a kommentedet! 🙂 Sajnos a jövendő folytatások reményében nem egy sorozatot rontottak már így el. A Rozen Maidennel szemben belőlem a Madoka Magica harmadik filmje váltotta ki ugyanezeket az érzéseket. De ugyanakkor meg benne van a pakliban, hogy a készítők szemszögéből ez munka/megélhetési forma, így csak olyan történetekkel foglalkoznak/foglalkozhatnak, amiből végül pénz is van. Szerencsére így is lehet jó történeteket találni. Nem kell feltétlenül őket elítélni ezért, inkább érdemes oylan szériákat keresni, amik tényleg értékelhetők. pl.: a mostani kedvencem a Shirobako, a P.A. Workstől. Itt bemutatják egy animekészítés lépéseit. Nagyon informatív és szórakoztató széria! Ajánlom, ha egy jópofa slice-of-life-ra vágysz. 😉