Iron Man / アイアンマン / Vasember (TV-sorozat; 12 epizód; 2010)

Iron Man / アイアンマン / Vasember (TV-sorozat; 12 epizód; 2010)

Iron Man / アイアンマン / Vasember (TV-sorozat; 12 epizód; 2010)
Iron Man / アイアンマン / Vasember (TV-sorozat)
A Vasember visszatért!

Sokan érdeklődtek, hogy animézek-e még a rengeteg könyv és manga ismertető miatt, de persze nem hagyok fel az új seasonok anime terméseinek kivesézésével, ha lesz időm, akkor ezeken túl is kalandozok persze. Úgyhogy megkésve ugyan, de neki is látok a 2010-es őszi évadában indult új sorozatok bemutatásába. (Nem biztos, hogy mindenbe belenézek, először a tuti befutókkal kezdem a darálást, majd ha látok valami ígéretest, akkor jön a folytatás. Tegnap 5 sorozat első részére csaptam le, ma folytatom a feltérképezést, ha lehet a héten írok mindről.)

Első prédám, az Ironman, azaz Vasember volt. Bár amerikai képregényekben nem mélyedtem el, de azért a Vasember hullám engem is magával sodort 2008-ban, mikor kiadták az első élőszereplős filmet hozzá, Robert Downey Jr. főszereplésével. A filmet imádtam, a második részt is, főleg a szarkasztikusan humoros főhős személye miatt, na meg Robert D. se semmi pasi. A Marvel, mint jelenleg az USA egyik legnagyobb képregény kiadója, úgy látta jónak, ha a japán Madhouse anime stúdióval viszi „rajzfilmvászonra” történetét. Az anime adaptációnak jó nagy hírverést csináltak, ráadásul elég eye-catching promó videót kapott. A két nagy cég együttműködése hosszú távúnak ígérkezik, mivel már a Wolverine (Farkas/Rozsomák) anime feldolgozása is jön, valószínűleg 2011 tavaszán. Az biztos, hogy az anime változat kicsit más értelmezéssel, és természetesen kiváló animációval gazdagítja Iron Man világát, és a 12 epizódosra tervezett produkciótól nem biztos, hogy egy eget rengető sztorit kell várnunk, legalábbis az első rész a tipikus amerikai szuperhős eposzokat idézi.

Iron Man az anime

Iron Man Japánban. Gondolhattuk, hogy Amerika bálványozott sztárját, és milliomos fizika zsenijét e keleti paradicsomba hozzák világot menteni (ha már japán szinkronnal megy az egész anime). Iron Man a csillogó hétköznapi életben Tony Stark néven fut, aki egy kiváló cég élén áll. A fegyverek és védelmi rendszerek kifejlesztésével foglalkozó szakember, azért jött Japánba hogy a békét szolgálva egy új fegyvert szabadalmaztasson, illetve segítse Japán energetikai függetlenségének kidolgozását (atom energia és hasonlók, hogy ne kelljen az országnak a külföldi társaktól függnie).

A nőcsábász, és komolytalankodó álarc mögött Tony már kicsit fáradt testtel próbál visszavonulni. Iron Manként úgy érzi már nem képes úgy teljesíteni, mint fiatal korában, ezért utódokat képez a maga helyére. Eredeti szerelését is „jegelte”, és új prototípusokat gyártott régi harci „ruhájából”, melyeket Ironman Dio névre keresztelt. Éppen tesztelnék az új szerkókat egy nyilvános rendezvényen, mikor az egyik ilyen suit meghibásodik. Később ugyanez a suit egy furcsa vörös fény miatt, kimossa a benne tartózkodó ember agyát, és féktelen mészárlás közepette akar végezni Tony-val. Tony kénytelen Iron Manként visszatérni a szuperhősi munkához, mivel új gonosz jelölt mecha tűnik fel, a furcsa Scorpio személyében, aki el is lopja az egyik Ironman Dio szerelést. Úgyhogy míg mi nézők kényelmesen hátra dőlünk, addig Tony Stark újabb agyat és testi erőt próbáló harcba kezd a gonosz ellen.

Első benyomások

Ami tetszett az első rész után: a mozifilmből megismert szereplők visszatérnek, mint pl.: Miss Pepper, Tony csini titkárnője, aki vörös hajjal csábosan tartja főnökével a kapcsolatot, egyenlőre csak virtuálisan. Főhősünk így Japánban is kap egy cserfes női „társat”, a felvágott nyelvű Nanami személyében. A fiatal lány egy elég ügyetlen újságíró, interjú alanyait hamarabb veszíti el, minthogy értelmes kérdésekkel bombázhatná őket. A két szereplőt a véletlenek és helyzetkomikumok sora hozza össze, és a későbbiekben biztos lesz valami közös nyomozós kiruccanásuk. Maga Tony dizájnja fogott még meg, igazán hasonlít Robert Downey Jr. fizimiskájára anime főhősünk, bár a jelleme kevésbé ironikus, és humoros, inkább a vagány nagymenő szerepében tetszeleg. Az animációval sincs gond, a Madhouse (Aoi Bungaku, Death Note) tudja mi fán terem a banán.

Ami nem tetszett annyira: az opening és ending terén kicsit többet vártam. Mindkettő muzsika instrumentális elemekkel variál, amivel nem is lenne baj, a hangulatot adja, de olyan semmilyen érzést kelt az emberben (legalábbis számomra nem nyújtotta a felemelő, vagy áh itt hősi harc lesz és akció feelingjét). Az op/ed animáció is snassz, semmi extra, de valószínűleg nem is volt a cél. Másik még, kicsit gyengén indul a történet, majd meglátjuk, hogy csak az Iron Man rajongók fogják-e élvezni, vagy más is kedvét lelheti benne.

Alkotók

Iron Man 1963 márciusában látta meg a napvilágot a Marvel Comics jóvoltából. A karakter maga a Tales of Suspense képregény sorozat 39. számában jelent meg, és a híres Stan Lee (Fantasztikus Négyes, Amerika kapitány, Daredevil, X-man) kreálta, kiegészítve Larry Lieberrel, Don Heckkel, Jack Kirby-vel. Tony Stark Iron Manné válásának történetét a 2008-as élőszereplős film szinte hűen adaptálta az eredeti koncepcióból. A fegyvergyáros zsenit, egyik katonai bemutatóján elrabolják, és egy tömegfegyver megalkotására kényszerítik, ám ehelyett egy szuper mecha-suitot épít magának. Közben a támadáskor olyan súlyosan megsérült, hogy szívét egy kis különleges szerkezettel tartják működésben. Később kitör fogságából, és a béke élharcosa lesz.

Iron Man világához egy magasabb kritikai szint is kapcsolódik, a történelmi vonatkozások terén. Stan Lee, a Hideg háborúra asszociálva (a kapitalista USA és a kommunista Szovjetunió fegyverkezési versenye) ruházza fel Vasember történetét a katonai technológia rohamos fejlesztésének elítélésével, az embertelenséggel, az információ lopással, terrorizmussal. Maga Iron Man az Avengers nevű szuper csapat tagja is, akikkel 2010-ben jön egy hollywoodi adaptáció, az Iron Man 3-mal karöltve.

Az anime a japánoktól várható precizitással készül, az animációt a már említett Madhouse (Hellsing OVA) szobájában gyártják. A rendezők Takeshi Koike – kulcs animátor volt a Ninja Scroll movieban, és a Dead Leavesben (nagyjából  az alap sztori koncepcióját is ő dobta össze az Iron Manben – pilot miatt) és Yuzo Sato (Kaiji, Pita Ten, One Outs). A zenét Tetsuya Takahashi (Applessed mozi, Halo Legends, Resident Evil: Degenaration) szerzi, míg a karakter dizájn Takahiro Umehara (Claymore, Beyblade, Dragon Drive) munkája.

Screenshots / Pillanatképek [nggallery id=76]
Adatok
  • Japán cím: アイアンマン
  • Angol cím: Ironman
  • Eredeti történet: Don Heck; Jack Kirby; Larry Lieber; Stan Lee (Marvel Comics)
  • Rendezte: Takeshi Koike (Pilot); Yuzo Sato
  • Zene: Tetsuya Takahashi
  • Karakter dizájn: Takahiro Umehara
  • Megjelenés éve: 2010
  • Típus: TV-sorozat
  • Terjedelem: 12 epizód
  • Műfaj: akció, sci-fi, mecha
  • Stúdió: Madhouse, Sony Pictures Entertainment (Japan) Inc., Superhero anime partners
  • HivatkozásokANN (eng),  Wikipédia (eng), AniDB.net (eng); My Animelist (eng); Vasember I. (port.hu)
(Visited 218 times, 1 visits today)

4 thoughts on “Iron Man / アイアンマン / Vasember (TV-sorozat; 12 epizód; 2010)

  1. Igen, Robert D……hmmhmmm..én most csak ehhez tudok hozzászólni…hisz ismersz!:D
    Üdv!
    Ildi

Comments are closed.