Japán játékok az okostelefonodra 1. rész

Sokan szeretitek a videojátékokat, főleg a japán videojátékokat. Ám van, hogy a kinézett játék Európában nem kapható, méreg drága, vagy ha internetről le is tölthető, sajnos a 100%-ig japán nyelvű kezelőfelülettel csak kevesen tudnak mit kezdeni. Ellenben ki gondolná, hogy okostelefonra ingyen beszerezhetők a japán játékok? Persze, általában angol nyelven, de még mindig jobb, mint japánul, és mindehhez még a szobádból se kell kitenned a lábad! Íme öt játék, amivel még Te is játszhatsz, ha éppen unod a banánt!


1. Mérkőzz meg a barátaiddal!
BrainWars, (Android, iOS, ingyenes)

Első pillantásra senki nem mondaná meg a BrainWars-ról, hogy japánok készítette játék, pedig az. 2014 elején jött ki, és már megválasztották az év játékának is, mivel a megjelenését követő 8 hónap alatt 10 millióan töltötték le. A játék lényege, hogy internetre csatlakozás után bárkit kihívhatsz tudásotok összemérésére. Itt olyan logikai, memória- és gyorsasági játékok vannak, amik pár másodpercig tartanak és a legtöbb helyes választ adó nyer a végén. Van például szín összepárosítás, számok összeadása, találd meg a kakukk-tojást stílusú játék is. Plusz, a teljesítménye alapján mindenki mókás rangot kap, én például még a Csirke (Chicken) ranggal bírok, de a ranglisták élén álló japán fiú már pingvin.

A letisztult, ízléses és modern grafikai stílus pedig jó benyomást adhat a felhasználónak. Egyetlen vétke a játéknak, hogy Google hirdetések vannak benne, amik persze letilthatók. Az appot – mint a legtöbb telefonos alkalmazást – összekötheted a Facebook-profiloddal is, így azon keresztül hívhatod ki az ismerőseidet. Érdekesség, hogy a játék felhasználóinak mindössze 4,3%-a japán, a maradék Japánon kívüli, például a játékosok 25%-a amerikai – az elemzők azt mondják, hogy ez is volt a nemzetközi sikerének a titka. A kompetitív játékok szerelmeseinek kötelező kipróbálnia, ha még nem tette volna!


2. Fantasy kártyajátékok a gyűjtőszenvedély kielégítésére
Rage of Bahamut és Ayakashi: Ghost Guild (Android, iOS, ingyenes)

Mi lenne, ha a népszerű animék, mint a Yu-Gi-Oh! és a Pokémon fontos elemeit vegyítenék egy fantasy kártyajátékban? A Rage of Bahamut és az Ayakashi: Ghost Guild ezt tette! Fogták a kártyajáték és a familiárisok fejlesztésének fogását, és betették egy középkori fantasy világba, ahol gyönyörű démonok, istenek és történelmi személyek harcolnak az oldaladon, de kártyaformában. A játékokban minél több és erős kártyát gyűjthetsz, közben harcolnod kell mások paklijaival, gyűjteni varázsköveket, megfejteni rejtélyeket. Természetesen a legerősebb kártyák a legszebbek, így hamar fellobbanhat a gyűjtőszenvedélyed, amit különleges „eventek” olthatnak. Ezeken, ha aktívan részt veszel, és teljesíted a kitűzött küldetéseket, akkor ajándékba kaphatsz egy-egy ritka kártyát – vagy akár fizethetsz is érte.

A Rage of Bahamut (2012) azért is lehet ismerős, mert 2014 őszén jött ki belőle egy anime-adaptáció (idén tavasszal jön a folytatása is), ami a kártyajáték történetétől teljesen független. Az anime főszereplőit egyébként utólag „belerajzolták” a játékba, így ma már velük is játszhatunk. Ellenben a játék gyengesége a bonyolult kezelőfelülete és hogy kevés a tényleges akció benne – inkább visual novel-szerű a működése, mintsem kalandjáték. Ha intuitívabb és könnyebben játszható alkalmazást keresünk a műfajban, akkor inkább az Ayakashi: Ghost Guildet (2012) ajánlom a Zyngától. Itt egy démonvadász bőrébe bújva kell kártyákat gyűjteni, rengeteg kihívást nyújthat, sokkal mozgalmasabb és áttekinthetőbb a felülete is.


3. Ölj sárkányokat egy RPG-ben!
Puzzles & Dragons (Android, iOS, ingyenes)

Újabb Pokémonos hasonlattal élnék, mivel a 2012-es Puzzles & Dragons (japánul Pazudora, angolul PAD) megint hasonlítható ehhez az animéhez. A stratégiai és kirakós feladványokkal dolgozó játékban ugyanis kis gumisárkányokkal kell küzdeni, amik a cukitól egészen a gigantikus és félelmetes méretig képesek fejlődni – úgymint a Pokémon szörnyecskéi. A játékos feladata az, hogy saját szörnyecskéivel bekerítse őket, mégpedig úgy, hogy színek alapján rak ki három vagy annál hosszabb gyöngy/gömb – kinek hogy tetszik – sorokat.

A teljesen ingyenes játék az egyik legsikeresebb japán fejlesztés, mára 40 millióra nőtt a játékosainak köre. Az alkalmazást a GungHo Online Entertainment adta ki, aminek vezetője Iwasaki Jun, a Square Enix U.S.A. és a XSEED egykori elnöke. A GungHO mottója, hogy a játékok a szórakozásért vannak, ami többet ér a profitnál. A fő céljuk e mellett, hogy a keleti-nyugati játékkultúrát közelebb hozzák egymáshoz – és úgy tűnik, hogy nagyon ügyesen valósítják ezt meg.


4. Így nevelj popsztárokat!
School Idol Festival (Android, iOS, ingyenes)

2013-ban jelent meg a Love Live! franchise okostelefonos játékként. A japán pop idolok körül forgó ritmusjáték nemcsak a lányok szinkronhangjait és dalait adja vissza, hanem lehetőséget nyújt arra, hogy fejleszd és megismerd saját idolcsapatodat, azzal, hogy próbákon és élő koncerteken veszel részt a lányaiddal, új arcokat toborzol és így pontokat gyűjtesz, végül mindegyik karakter történetét is megismered. Olyan ez, mintha egy akciójátékba lenne foglalva egy visual novel. A grafika nagyon szép minőségű, édesek a lányok, és meglepő tudni azt, hogy a mára Japánban rettentően népszerű Love Live! univerzum mangaként debütált először, amit a televíziós sorozat, majd ez a telefonos játékok követett. A Love Live! egyébként egy multimédia projekt eredménye, amit a Sunrise anime stúdió, a Lantis lemezkiadó és az ASCII Media Works alkotott meg közösen. A zene és a moe lányok iránt rajongók garantáltan nem csalódnak benne!

Az eddig felsorolt négy játék inkább az akciódúsabb kategóriába tartozik, de a folytatásban jönnek majd igazán művészi alkalmazások bemutatói is. Ezeket a következő posztban keresd, ahol a visual novel, indie és a zombi lányok körül forgó játékok kerülnek a fókuszba. Addig is megéri rákeresni a „Japan” szóra az app store-ban, én is így találtam számtalan izgalmas játékot. Jó nyomogatást!


Mit lehet tudni a japán okostelefon-játékokról?

Óriási biznisz. Dr. Serkan Toto japán kutató egy 2014 márciusi felmérés eredményeit összegezve mondta azt, hogy az okostelefonra készült játékoknak komoly piaca van Japánban. A játékipar felét teszik ki, több mint 5,4 milliárdos üzletág részei.

Persze, vannak igen egyedi jellemzői ennek a piacnak. Az egyik az, hogy a japánok a világon egyedülállóan oda- és vissza vannak a nyomógombos telefonokért (feature phone angolul), így a játékok fejlesztésénél nem az érintőképernyőkre fókuszálnak. A másik, hogy a japánok hallatlanul nagy összegeket képesek költeni a telefonos játékokra, és itt elsősorban böngészőkben futtatható játékokról van szó, nem pedig app store-okból letölthető alkalmazásokról. A harmadik jellemző, hogy éppen a felsoroltak miatt erős a verseny. Mindenki, aki nagyot akar kaszálni okostelefon-játékkal, az Japánban akar dobbantani. Ezért nemcsak nagy cégek, hanem startupok, indie játékfejlesztők és bárki, akinek akad egy jó ötlete, megpróbálja magát megmutatni itt.

Erre ad jó lehetőséget a Japánban is jelenlévő, 30 millió felhasználót magának tudó Mobage. Ez egy játékportállal összekapcsolt közösségi oldal, ahol Android és iOS-fejlesztők mutathatják meg magukat. A közösség erőssége, hogy minden játék ingyenesen letölthető és használható – maximum játékon belüli vásárlások vannak-; és emellett az adott játékot bárki fejlesztheti. Ez a közösség hozta ki például a Rage of Bahamut (2012) című kártyajátékot is, amiből 2014 őszén Shingeki no Bahamut címen készült anime. Az animével a játékot akarták népszerűsíteni. Bár kérdés, hogy hova, mert a játék megjelenését követő 8 hónapon belül már 3 millióan töltötték le azt a világon. A kutatók azt jósolják, hogy az okostelefon-játék piaca 2016-ig lendületesen nő Japánban. Ezt arra alapozzák, hogy 2012 és 2013 között 30%-kal nőtt az okostelefonos játékokból származó bevételek aránya.

A cikk a Mongo Magazin 2015-ös, februári számában jelent meg eredetileg. 

(Visited 694 times, 1 visits today)

4 thoughts on “Japán játékok az okostelefonodra 1. rész

  1. Szia. Jó cikk. Épp én is hasonlón dolgozok mert pár hónapja megszálltam a japán Appstoret és egymás után próbálom ki a Freenium JRPG-ket.

  2. nálam most ez a nyerő!!! : 天使帝國-幻獸之月 Empire of Angels: Lunar Phantom
    Hát ha valaki kedvet kap hozzá!!!

Comments are closed.