Jin-Roh: The Wolf Brigade (movie; 2000)

Jin-Roh: The Wolf Brigade (movie; 2000)

Jin-Roh: The Wolf Brigade

A Jin-Roh azon kevés alkotások egyike, melynek élvezhetõségén az idõ vasfoga mit sem változtat. Hiába, csak meglátszik, hogy az akkori technikai feltételek mellett is lehetett, sõt, gyakran olyan érzése is lehet az embernek, hogy sokkal jobb minõségû animéket készítettek, mint ma. A Jin-Roh Mamoru Oshii saját története alapján született, az anime érdekessége persze nemcsak a megvalósításban rejlik, hanem magában a történetben is, mely terén Mamoru Oshii ismét remekelt.

Alkotók: Mamoru Oshii írta, rendezte a történetet. A Jin-Roh világa már az 1988-1999-ig futó, Hellhounds: Panzer Cops mangában megjelent, melyet Kamui Fujiwara rajzolt meg, Mamoru Oshii történetvezetése mellett. E közben született a manga kapcsán egy élõszereplõs, live-action változat, Stray Dog címmel, 1991-ben. E filmnek a zenéjét szintén Kenji Kawai szerezte, úgymint a legújabb animéjének, a Sky Crawlersnek is, vagy a Ghost in the Shell mozifilmeknek. Ám a Jin-Rohnál több nagy névvel is találkozhatunk.

Ugyan Kenji Kawai az animében nem kamatoztatta kiváló tehetségét, de helyette megtette ezt Yoko Kanno (a GITS SAC sorozatok, Cowboy Bebop zeneszerzõje), Hajime Mizoguchi (Please Save My Earth, The Vision of Escaflowne, Texhnolyze), Keishi Urata (Akira, Arjuna, Cowboy Bebop, Wolf’s Rain, Noiseman). Persze felejthetetlen maradt még az anime zárásaként felcsendülõ Grace – Omega címû dal, mely a Cseh Filharmonikus Zenekar elõadásában hallható.

A rendezõ ezúttal Hiroyuki Okiura lett, aki a Metropolist, Otogi Zoshit, GITS-et, és még sok más nagy neven dolgozott korábban, elsõsorban animátorként, így az eredeti karakter dizájnt is õ készítette. Egyébként rajtuk kívül még sok nagy név szerepel, de csak õket gondoltam megemlíteni. Azt persze nem is kell kiemelni, hogy a Production IG stúdiójában készült a mû, így az igényes animáció már alapjáraton elvárható.

Történet: A második világháború elvesztése után Japán társadalmán eluralkodott a munkanélküliség és a káosz. A kormány kénytelen volt egy speciális katonai egységet létrehozni, hogy féken tudja tartani a kialakulóban lévõ terrorista szervezeteket, közülük is a legerõsebbet, a Szervet. Azonban a rendõrség berkein belül pletykák keringenek egy titkos kémelhárító szervezetrõl is, a Farkasok brigádjáról. A történet a speciális katonai egység egy tagja körül bonyolódik, õ Kazuki Fuse. Fuse egyik bevetése során végig követi, ahogy egy terrorista lány felrobbantja magát. A lány képe folyamatosan kísérti, látomásai, rémálmai vannak vele kapcsolatban. Morális kérdések közepette õrlõdik, hogy megmenthette volna-e, vagy le kellett volna egybõl lõnie a lányt? Emiatt teljesítménye az egységben rohamosan hanyatlani kezd, és egy idõre nem is vehet részt aktív bevetéseken.

Mindeközben kideríti, hogy ki volt a lány, és meglátogatja a sírját. Ám a sírnál találkozik a halott lány nõvérével, Kei Amemiyával. A lánnyal nagyon közeli kapcsolatba kerül, sõt valamiféle szerelem szövõdik közöttük. De sajnos, a katonai szervek, a japán rendõrség, titkos szolgálat áskálódása egy nagy összeesküvést sejtet a háttérben, és rá kell jönnünk, hogy senki sem az, aminek látszik. A szálakat olyan személyek mozgatják, akik a különleges egység megsemmisítését szeretnék, hiszen már nem érzik szükségét a létezésének…

Ugyanakkor visszatérve Fuse-re. Amemiyától kap egy mese könyvet ajándékba, melynek Piroska és a farkas a címe. Ám ez a Grim testvérek eredeti történeténél sokkal brutálisabb, véresebb német nyelvû változat. Ahogy a film tele van szimbólumokkal, utalásokkal, így válik ez a könyv is Fuse és Amemiya kapcsolatának párhuzamává. Hiszen Fuse, a gyilkolásra kiképzett, érzelem mentes, kemény személy, olyan mint a vadon élõ farkas, ki hideg vérrel gyilkol. Ezzel szemben Amemiya, aki szintén bûnöktõl terhes, mégis valamilyen szinten a kiszolgáltatottságot, a gyengeséget jeleníti meg. Ám mindketten csak játékszerek… Vagy mégsem? A Farkasok Brigádja ha tényleg létezik, mit lép ebben a helyzetben?

A látványvilág tehát lenyûgözõ, rendkívül részletes rajzoknak lehetünk szemtanúi, valamint különlegesek a fény-árnyék játékok, a sötét, csatornák mélyén játszódó jelenetek, vagy Fuse rémálmainak álomszerû, gyakran irreális színvilágú megjelenítése. Itt is az érzelmek fokozása a karakterek révén valósul meg, fõleg Amemiya fõszereplésével. Árulás, gyilkosság, kémkedés, és még sorolhatnám. Egy kicsit thrilleres hangulata van, amit a háttérzenék is alátámasztanak, de a dráma nagyon fontos szerepet tölt be itt is. Fuse az érzelmei és kötelessége között õrlõdik, és talán õ maga is fél attól, hogy valami olyan lénnyé válik, aki már nem is ember, hanem vadállat… Eljut végül egy olyan szintre, ahol az életet semminek tekintõ, harcra specializálódott, a szervezetek érdekeit tartó, elnyomó társadalom tagja lesz, ahonnan már nincs vissza út…

Vélemény: Egy felejthetetlen anime, amiben végig koncentrálni kell, fõleg a nagy fejesek párbeszédjeinél. Nagyon realisztikus ábrázolás mód jellemzi, mind a karaktereket, és a háttereket tekintve is. A katonák fegyverzete, öltözéke, nagyon félelmetes, de teljesen egyedi. Emellett van benne pár véres jelenet is, így kifejezetten egy felnõtteknek szánt anime. A zene pedig csak fokozza a hangulatot. Aki szereti Oshii mûveit, biztos találkozott már vele, ha nem, akkor pedig csak ajánlani tudom bárkinek.

Anime adatok:

  • Angol cím: Jin Roh – The wolf Brigade
  • Japán cím: 人狼
  • Írta/Történet: Mamoru Oshii
  • Rendezte: Hiroyuki Okiura
  • Karakter design: Tetsuya Nishio
  • Megjelenés éve: 2000
  • Típus: Movie
  • Terjedelem: 101 perc
  • Mûfaj: dráma, pszichológiai, romantikus-dráma, thriller, sci-fi, krimi
  • Zene: Yoko Kano, Hajime Mizogushi
  • Stúdió: Production IG,
(Visited 140 times, 1 visits today)