Ergo Proxy (TV-sorozat; 2006)

09. epizód: Angel’s Share (Angyali rész)

Vincent egy kellemes, meleg szobában találja magát, de egy teremtett lelket sem lát maga körül… Felkel, s elindul megkeresni Pinót, s meg is találja, ugyanis a lány ijedten rohan feléje… Feltűnik a szőke férfi is, aki Kazukisu Hauwaként mutatkozik be, mint Haros, és a torony amiben vannak, uraként…

Pino valami megmagyarázhatatlan oknál fogva fél a férfitól, s el is menekül… Vincent azonban hálás neki, mivel csak megmentette az életüket, s nem tudja mi lehet Pinónak a baja… Pino meg is sértődik rá, mert nem akar vele tartani, ugyanis Pino el akarja hagyni a helyet azonnal… Vincent nem hallgat rá, így Pino egyedül indul el, hogy megkeresse hajójukat, a Nyulat (The Rabbit-ot). Közben Vincent még Pinóval együtt felfedezi, hogy a kastély mélyén rengeteg auto-rave található, ugyanazok melyek végeztek a Mosquito katonáival. Teljesen kiakad, s kérdőre vonja Kazukisut. Megmutatja neki a várost, Harost, a felkelő nap városát, távolról, ami egy gyönyörű világ, dolgozó emberekkel… De nem ez a város valódi kinézete… A kezdeti bizarr félelem, ami Kazukisuval kapcsolatban lép fel az emberben, végül beigazolódik… Ugyanis Haros lakói mind meghaltak… A város egy lepusztult romhalmaz valójában… Mikor így látja a néző, Asurának, azaz a hold városának nevezik az animében… Kazukisuról is kiderül pár dolog…

Vincent próbál válaszokat találni arra a szenvedésre, amin keresztül megy, s a halálról, ami mindig a nyomában van… Kazukisu megérti, ugyanis ő is ugyanazokat az érzéseket élte át egyszer, mint VincentKazukisu beszél neki Senekisuról, az ő szerelméről, akit Vincent ölt meg! Senekisu ugyanis az a Proxy volt, mégpedig a holdfény proxyja (Proxy of Moonlight), aki az előző epizódban megölte azt a sok embert, s akivel a „mi” Proxynk végzett… Kazukisu egy új társat akar magának, mégpedig Vincent személyében…

Vincent azonban nem emlékszik semmire, e el is menekül Kazukisu elől… Nem érti mi történik körülötte. Már megint megváltozott, felébredt volna valami benne, ami a tudtán kívül gyilkol? Kazukisu eközben folyamatosan bort iszik, mintha ez lenne az, amivel kontrollálni tudja magát, hogy ne ébredjen fel benne is valami… Azonban bosszút akar állni Vincenten, s átváltozik… Ő is egy Proxy, mégpedig Kazakisu Proxy, a ragyogás proxyja. (Proxy of Radiance). Meg akaja ölni Vincentet, s kérdezi hogy milyen Proxy is ő valójában? Vincent teljesen összezavarodik… Súlyos sebeket szerez, s közben Kazukisu faggatja…

Vincent elmondja, hogy szülővárosa Moscow, de hogy ott mit csinált nem emlékszik… Kazukisu árulónak nevezi, ugyanis azok a Proxyk, akiket megbüntetnek, száműzetnek a városból, az a sorsuk, hogy mikor átalakulnak emberi formájukból, attól kezdve nem emlékeznek semmire… Kazukisu olyan dolgokat is mond Vincentről, amit ő maga nem is tudott pl.: a Romdeauban meghalt Monad Proxy, valójában Vincent Proxy korabeli szerelme volt! Csak hát megölte őt is… S megkezdődik a hajsza… Vincentnek hirtelen kegyetlen fájdalmai támadnak, s valami megváltozik benne… Átalakul, ám még mindig tudatánál van… Ijedten tapasztalja, hogy a teste olyan lett, mint egy szörnyetegé… A közöttük folyó harc végéhez közeledvén, felébred Vincent másik énje, s mikor végez Kazukisuval, megmondja neki, ki is ő: A neve Ergo Proxy, a halál Proxyja…

Vincent kétségbeesik… Hogyan is kellene élnie ezentúl, hiszen nem ember, s még mindig nem érti, hogy mi is ő valójában… Ez lenne az ő végzete, örökké szenvedni, egyedül, s fájdalmat okozni másoknak?

Végül megkeresi Pinót, s folytatják útjukat Moscow felé… Közben kiderül, hogy Pino mindvégig tudott Vincent másik személyiségéről…

Ennek az epizódnak a különlegességét az is adja, hogy nemcsak itt következett be, amit a néző már olyan régóta sejtett, hogy Vincent=Ergo Proxyval, hanem, hogy ennek a résznek az elkészítése során, nagyon sok, a  kínai és az egyiptomi mitológiával kapcsolatos motívumot felhasználtak az alkotók.

Egy 14. századbeli gyönyörű illusztráción, két harcos látható, egy férfi, aki a Napot (Radiance), és egy meztelen nő, aki a Holdat (Moonlight) jelképezik. Mindketten pajzsot is viselnek, a nő pajzsán a Nap szimbóluma található, míg a férfién 3 holdacska fedezhető fel. Ez az illusztráció, ezen ellentétek közötti küzdelmet ábrázolja: a fény és a sötétség között. Ez az ábrázolási mód, a kínai yin-yang szimbólumon figyelhető meg. Az animében, amikor Kazukisu az auto-ravéket harcosoknak, lovagoknak nevezte, utalt a fenti festményen lévő harcosokra. Az a tény, hogy Senekisu a 8. epizódban meztelenül van ábrázolva, is a festményre utal, ugyanis az eddigi Proxyk mind ruhában voltak, csak ő nem.

Az egyiptomi mitológiával kapcsolatban:

Hathor az egyiptomi hitvilágban egy Isten, ő az ég, a királynők, zene, tánc, művészet, és elsősorban a Nap istensége. Az animében ezzel az istenséggel kapcsolatos szimbólum jelenik meg:  )O(

Hathor egy ősi isten, a fáraók dinasztiája előtti időkből. Mikor létrejöttek az első fáraó dinasztiák, Hathort a fáraók feleségének, a királynőknek, míg az ebből a névből képzett, Hórusz, a fáraóknak vált az istenévé. És itt kapcsolódik be az anime, ugyanis Hórusznak van egy olyan neve is, hogy „Horus Lord of the Two Land”, a két világ/föld Hórusza. Ebből alakult ki, az „Eye of Hórusz”, Hórusz szeme kifejezés, amit úgy is használnak, „The Eye of Ra”. Hórusz eredetileg Ra fia volt, később Ozirisz fia lett. Az ő szimbóluma egy ősi motívum az egyiptomiak számára, a védelmet és az erőt szimbolizálja. Egy idő múlva, Hóruszt egy égi Istennek tekintették, ugyanis egyik szeme a Nap, másik a Hold volt. A Hold volt a gyengébb szeme, ami lassan kevésbé lett fontos az emberek számára, s a Nap fele került előtérbe. Ehhez a folyamathoz hozzájárult Thoth keletkezése, aki a Hold Isten lett.

Na, akkor ebből mi a lényeg? Hogy Hórusz szemét fedezhetjük fel Asura város felülnézete során, meg az is utal erre a szimbólumra, hogy Horus/Haros városa az animében megyegyezik Asurával, Haros pedig, mint már említettem a felkelő nap városa, Asura pedig a sötétség, a hold városa. A város ezen kettősége utal Hórusz szemére.

(Visited 134 times, 1 visits today)